HABERLEROda Başkanımız Akdeniz ücretsiz yolcular için verilen desteğin artırılmasına yönelik İçişleri Bakanı Soylu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuruda bulundu

Oda Başkanımız Akdeniz ücretsiz yolcular için verilen desteğin artırılmasına yönelik İçişleri Bakanı Soylu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuruda bulundu

17-07-2022 19-A+

Oda Başkanımız Akdeniz dilekçesinde, “Son 4 yılda motorinin fiyatı yüzde 366 artmasına rağmen halk otobüslerine ücretsiz taşınan yolcular için verilen destek 2018’den bu yana yalnızca yüzde 50 artış gösterdi. Verilen destek halk otobüsçü esnafımızın maliyetlerini karşılamıyor.”ifadelerine yer verdi.

Bartın Madeni Eşya Sanatkarları Odası (MESO) Başkanımız Yılmaz Akdeniz ücretsiz yolcular için verilen desteğin artırılmasına yönelik İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na verdiği dilekçede artan mazot fiyatının esnafın belini büktüğünü vurgularken ücretsiz yolcular için verilen desteğin artırılmasını talep etti. Oda Başkanımız Akdeniz, Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB)adına verdiği dilekçede şu ifadelere yer verdi:

Ücretsiz yolcular için verilen destek artırılmalı”

“Akaryakıt fiyatları 2018’den bu yana adeta tavan yaptı. Son 4 yılda motorinin fiyatı yüzde 366 artmasına rağmen halk otobüslerine ücretsiz taşınan yolcular için verilen destek 2018’den bu yana yalnızca yüzde 50 artış gösterdi. Verilen destek halk otobüsçü esnafımızın maliyetlerini karşılamıyor. Ücretsiz ve indirimli taşımacılık yaparak kamu hizmeti gören özel halk otobüslerine verilen devlet destekleri kesinlikle artırılmalı.

“Artan mazot fiyatı taşımacı esnafımızın belini büküyor”

Tüm dünyada başta akaryakıt olmak üzere enerji fiyatları büyük ölçüde arttı. 2018’in Temmuz ayında 5.75 bandında olan motorin şu anda 26.8’den satılıyor. Öte yandan lastik ve yedek parça fiyatları, sigorta maliyetleri ve araç muayene ücretleri gibi tüm kalemlerde büyük bir artış söz konusu. Ancak ücretsiz taşınan yolcular için otobüs başına verilen destekler Ankara ve İstanbul için 1.330 TL’den 1.995 TL’ye, büyük şehirler için 1.000 TL’den 1.500 TL’ye, taşra için ise 800 TL’den 1.200 TL’ye çıkarıldı. 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın, öğrenci, engelli, polis, basın mensubu gibi toplumun farklı kesimlerini ücretsiz ve indirimli taşıyan halk otobüsçülere verilen desteklerde artan enflasyon ve mazot oranında bir karşılık alınamadı.

“Her ilçenin nüfus yoğunluğu ve yolcu sayısı aynı değil”

Halk otobüsçüler kamu hizmeti vermekten ve ücretsiz taşıma yapmaktan değil, bu hizmetleri yaparken yeterli desteği alamamaktan mustarip. Destekler Ankara-İstanbul, büyük şehirler ve taşra olmak üzere üç bölümden oluşuyor. Ancak Ankara’yı baz alırsak her ilçenin nüfus yoğunluğu ile ücretsiz ya da indirimli taşınan yolcu sayısı aynı değil. Bu yüzden verilen destekler otobüs başına değil yolcu başına güncel olarak hesaplanırsa sorun yaşanmaz ve esnafımızın mağduriyeti ortadan kalkar. Bununla birlikte halk otobüsçü esnafımız kamu görevi yaptıkları için KDV muafiyeti, ticari akaryakıt vb. gibi teşvikleri de bekliyor.”